תשתיות האינטרנט בישראל – IIX וסלקום

נושאים , , , ,   | בתאריך 22-06-2013

אי שם במהלך 2012 כנראה במהלך האיחוד עם נטוויז'ן התקבלה בסלקום החלטה חשובה – אנחנו מתנתקים מצומת האינטרנט הישראלי – IIX. אני מאמין שהיו שם כאילו שחככו ידיהם בהנאה על המהלך המבריק ויכול להיות שאף שלחו בהנאה פקס לדנקנר בסגנון אנחנו הולכים להציל את המולדת ובקרוב תוכל לשלם את כל החובות עד הפרוטה האחרונה.

רקע על תשתיות בישראל

בזק והוט שולטים בלעדית על התשתיות בפריסה כלל ארצית, במיוחד במה שנקרא המייל האחרון, והמלצות ועדת גרנאו לפתח שוק סיטונאי לתשתיות עד הצרכן הסופי שתאפשר כניסת מתחרים חדשים כמו סלקום ויצירת תחרות על רמת השירותים לצרכן הסופי לא מקודמת כמצופה ממשרד התקשורת. מצד שני לסלקום יש יתרון על חברות תשתית אחרות כי יש לה רשת ליבה מתקדמת הבנוייה להעביר נפחים גבוהים ביותר אבל ללא יכולת להגיע לצרכן הסופי.

מה אומר ועושה משרד התקשורת

מנכ"ל משרד התקשורת הצהיר לא מזמן בפומבי "הכלכלות בעולם יחלו להתבדל זו מזו לפי תשתית התקשורת שלהן" – הוא צודק  100%, אבל הכילים בידי משרד התקשורת. משרד התקשורת טוען שהתשתיות בקריסה ומפנה אצבע מאשימה לועדות תכנון ערים, אל תגלגלו אשמה תעשו קודם בדק בית, תפעילו רגולציה נכונה, תקלו בקבלת רשיונות בתחום התשתיות ותראו איך התשתיות מתפתחות והמחירים יורדים.

אז מה עושים בסלקום?

מונופול או דואפול כמו כולם הרי את משרד התקשורת מעניין שרק המחיר לצרכן יורד, וזה שהאינטרנט איטי זה לא מעניין. המלצות ועדת גרנאו מסובכות ומורכבות עבור משרד התקשורת וגם הצרכן לא מבין בזה מי יודע מה – אז מה אם אנחנו מפגרים מבחינת פס רחב לעומת יתר העולם המערבי?

אז מה העניין הפעוט עם IIX?

סלקום החליטה להתנתק מIIX  בטענה של חיסכון כספי ושיפורים טכנולוגיים לפחות כך הם מכרו את ההחלטה לרגולטור שבאטימות וחוסר מקצועיות בלע את הפיתיון. טענות מופרכות שאין ביניהם שום קשר למציאות. האם 6000 ש"ח לחודש יצילו את סלקום? ושיפורים טכנולוגיים?

להד"מ, הם טוענים בפני כל הגורמים שהם יוכלו להציע שירותים ברמה טכנולוגית יותר גבוה ובמחירים זולים יותר, טענה מופרכת מיסודה, הם מציעים ל-ISP  הקטנים שירותים חליפיים במקוםIIX  בדיוק באותה טכנולוגיה ובדיוק כמו IIX.

מה האמת?

מטרת המהלך של סלקום היתה השתלטות על תשתיות האינטרנט בישראל. התוכנית של סלקום תוכננה לא כל כך בקפידה או משהו שלא תוכנן השתבש כמו בכל סרט טוב. כך תוכנן המהלך בסלקום:

מתנתקים מ-IIX, ספקיות האינטרנט הקטנות צועקות הצילו, קונים את ספקיות האינטרנט הקטנות בנזיד עדשים על ידי הצעה זולה מהתשלום ל IIX,  על הדרך מקבלים בונוס לא קטן בכך שנמכור להם גם תשתיות, IIX  נסגר, אנחנו בלעדיים וכולם אצלנו בכיס.

אז מה השתבש?

סלקום לא לקחו בחשבון את מספר הISP  הרב שיפגעו כתוצאה מהמהלך כולל כל הרשת הבין אוניברסיטאית.

המחלקה המשפטית בסלקום כנראה לא קראה טוב את הוראות רשיון ISP עליו הם חתומים. במהלך שלהם היו לפחות שלש הפרות יסודיות של תנאי הרשיון ומדיניות משרד התקשורת.

משרד התקשורת שגם לא קרא את תנאי הרשיון לעומקו או שלא הבין אותו, גם אחרי ששלחתי להם את מסמך מדיניות משרד התקשורת בנושא האינטרנט לא עשו כלום למנוע את המהלך. אך אחרי שכמה צעקה וירד למשהו האסימון בסופו של דבר עצרו את המהלך.

(2) תגובות

טוב שיש אנשים כמו איציק מאינטרספייס ששומרים ופוקחים עין על הגדולים.

למי שקורא את הכתבה ולא מבין מה זה iix
http://www.interspace.net/ixp-iix.html

ניתן להגיב כאן