אתרי דילים יומיים תופסים תאוצה וגם אופטימיזציה

נושאים , ,   | בתאריך 06-03-2011

אתרי הדילים היומיים צצים לאחרונה כפטריות לאחר הגשם. אין ספק שאותם אתרים הם כיום אחד ממוקדי המשיכה של ציבור הגולשים באינטרנט.

ציבור הגולשים אוהב אותם בגלל ההנחות המפליגות המאפשרות לחלק גדול מהם לקבל שירותים או לרכוש מוצרים שלא היו עושים אילולא ההנחות והמבצעים המדהימים, ומצד שני  בעלי העסקים נהנים מערוץ שיווק חדשני  ויעיל המביא להם לקוחות חדשים רבים שלא היו מגיעים אליהם בדרך אחרת.

אנחנו באינטרספייס נחשפנו "למהומה הגדולה" עקב היותינו ספק שירותים לאותם אתרי  דילים בשירותים השונים שאנו מספקים להם כמו אחסון אתרים, שרתים או סליקת כרטיסי אשראי.

לפני  זמן מה, היינו במגעים עם אחד מבעלי אתר דילים יומיים לגבי שידרוג שרת אחסון אתרים. התעבורה גדלה פלאות והמעבד המרכזי עבד קשה. אין בעיה הביזנס גדל והלקוח מבין שתשתית יש להגדיל ככל שהפעילות גדלה (דא"ג יש עדין כאלה שחושבים שבכמה דולרים אפשר לארח אתר כמו יאהו 🙂

מכיוון שלאחרונה אנו במחלקת מחקר ופיתוח עוסקים בפיתוח פלטפורמות אחסון עם אופטימיזציה ושיפור מהירות אתרים באופן אוטומטי (ראה פוסט קודם: אחסון אתרים + מאיץ ביצועים), לקחנו על עצמנו כאתגר לברר את פשר העומס והתעבורה הגבוהה והאם ניתן לבצע אופטימיזציה משמעותית על אותו אתר דילים.

במבט ראשון נראה היה שהאפליקציה של האתר כפונקציה של כמות מבקרים לא מצדיקה את העומס ותעבורת השרת. מבדיקה מהירה עם הכילים המתאימים די מהר התבהרה התמונה:

1. דף הבית עולה תוך כדי יצירת 300 !! בקשות HTTP שזאת כמות עצומה לדף אינטרנט בודד

2. נמצא ש 100 מתוך הבקשות הם לתמונות ובנפח כולל של מספר מגה בייט שכלל לא נדרשות בתצוגה של דף הבית

3. 100 תמונות נוספות שכן נדרשות לתצוגה של דף הבית לא עברו אופטימיזציה והם בגודל פי ארבע מהנדרש, כלומר כיווץ התמונות בפי ארבע לא יפגע כהוא זה באיכות !!

אין ספק, ממוש האופטימיזציה המאד בסיסית במקרה זה היה מהיר והתוצאות מדהימות. האתר עולה במהירות פי כמה מונים, התעבורה יורדת פי כמה והגולש מקבל חווית גלישה מהירה ואיכותית יותר, ובקיצור כולם מרויחים (חוץ מספק השירותים כמובן 🙂

רוצים ללמוד ולדעת עוד על אופטימיזציה של אתרי אינטרנט? קראו את המאמר המקצועי שכתבנו לאחרונה: אחסון אתרים סופר מהיר

ניתן להגיב כאן